Vtáčí raj

09.03.2021

Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky patrí medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality na Slovensku. Už oddávna bola oblasť preliačiny v blízkosti obcí Senné, Iňačovce, Pavlovce nad Uhom, Blatná Polianka, Blatné Remety známa svojimi mokraďami, "mokrými lúkami" a slatinami, ktoré boli ideálnym miestom na hniezdenie vtáctva. Najmä na jar, keď sa v lesoch pohoria Vihorlat topí sneh a napĺňa korytá potokov a riek,  je okolie Senianskych rybníkov doslova pod vodou. 

Na Senianske rybníky sme začali chodievať pred niekoľkými rokmi a najskôr sme prebádali prístupovú cestu v smere od Blatných Remiet. Panelová cesta však nevedie celkom k prvému rybníku a je ešte potrebné prejsť pomerne rozsiahlou lúkou. Ak je sucho a máte auto s vyšším podvozkom, dostanete sa až k mostu cez Čiernu vodu a ďalej už musíte peši. Asi po 10 minútach cesty sa dostanete k drevenej vyhliadkovej veži, z ktorej vidno prvú vodnú plochu. Stačí sa dostať hore a najskôr ticho počúvať. Zo všetkých strán sa totiž ozýva pískanie, škriekanie, tlmené bučanie maličkého vtáčika s "veľkým hlasom" (bučiak veľký), šplechot vody a iné úžasné prírodné zvuky. Je fajn zobrať si ďalekohľad a nerušene pozorovať zhora všetko živé okolo. Ak máte chuť na dlhšiu prechádzku, stačí sa vybrať smerom na západ, potom odbočiť doľava a prejsť k ďalšiemu rybníku. Pri troche šťastia uvidíte na vodnej ploche plávať labute, ktoré tam prebývajú po celý rok. 

Naše posledné návštevy Senianskych rybníkov však už podnikáme v smere od Senného. Zaparkujeme auto pri starobylom kaštieli a odchádzame pomerne dobre viditeľnou cestičkou až k vyhliadkovej veži. Cesta vedie popri Čiernej vode, v ktorej rastú prekrásne lekná a na jej brehu začiatkom leta aj trsy žltých kosatcov. Ak máme šťastie, vidíme vo vode plávať bobra, ondatru, alebo nad hladinu vyskakujúce rybky. Počas cesty zvyknem mať "preslov" o histórii legendárnych senianskych poľovačiek, o rode Vécsey a Sztáray a Paula ma musí počúvať. Chodievať na takéto tripy s fanatickým milovníkom miestnej histórie je niekedy kríž. Úplne najideálnejšie je vybrať sa na Senianske rybníky k večeru, keď sa množstvo vtáctva vracia bližšie k vodnej hladine a celé okolie ožíva ich spevom. Ale pozor! Nezabudnite si zobrať repelent, lebo všadeprítomné roje komárov vám môžu znepríjemniť každú sekundu pobytu v tomto "vtáčom raji". Ak sa rozhodnete obzrieť si Senianske rybníky skoro na jar, je nevyhnutné obuť si gumáky, alebo inú nepremokavú obuv. Nie je náhoda, že niektoré blízke obce majú vo svojom názve "blato" (Blatné Remety, Blatná Polianka). Po poslednom výlete (28.februára 2021) sme boli špinavé až po kolená.